Stare lokomotywy

W roku 1931 zostało otworzone Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. W roku 2011 obchodziło ono 80-lecie. Aby taki obiekt mógł powstać oraz dobrze prosperować ważna była determinacja wielu ludzi oraz włożenie dużego wysiłku i zapału żeby pozyskać zbiory, modele czy makiety. Dość dużo czasu zajęło kolejarzom stworzenie takiego muzeum.

W skansenie tym można zobaczyć z bliska:

 1. PAROWOZY:
  • Parowóz Oka1 nr 1 – jest to lekki osobowy parowóz, który został zbudowany w niemieckich fabrykach dla Łotewskich Kolei Państwowych
  • Parowóz Pm36-2 – jednym z największych osiągnięć polskiej techniki kolejnictwa, jeśli chodzi o okres międzywojenny była konstrukcja właśnie tego parowozu pośpiesznego.
  • Parowóz Ty42 120 – właśnie na potrzeby wojenne III Rzeszy lokomotywa parowa została zaprojektowana. Aby mogła się sprawdzić podczas wojny ze Związkiem Radzieckim lokomotywa musiała pracować w warunkach zimy, jaka w Rosji panowała.
 1. LOKOMOTYWY:
  • Wagon spalinowy SD 80 – jest to najszybszy pociąg, jeśli chodzi o lata 60-te. Niestety w kraju nie było odpowiedniego producenta silników spalinowych, które by odpowiadały tym pojazdom i dlatego plan budowania nowych pojazdów nie mógł być zrealizowany.
 1. WAGONY:
  • Wagon osobowy Ashx 01 „Salonka Bieruta” – w tym wagonie znajdują się przedziały sypialne, salon, gabinety jak również przedział służbowy. Wejść do wagonu można z dwóch przedsionków na krańcach salonki.