Odwiedzone dworce

Akurat ja mogę powiedzieć, że naprawdę często jestem na dworcach w różnych miejscowościach. Jedne są mniejsze inne większe jedne historyczne inne nowoczesne właściwie każdy z nich wiążę się, z jaką swoją historią. Między innymi widziałam:

  1. Dworzec w Sopocie – został on zbudowany w latach 1868-1870. Najpierw kolej dotarła od strony Gdańska do Sopotu a następnie od strony Słupska. Obecnie z tego okresu zachowany został pseudogotycki budynek.
  1. Dworzec Warszawa Wschodnia – mieści się on na warszawskiej linii średnicowej. Na tej stacji odbywa się przyjmowanie jak również odprawianie pociągów dalekobieżnych, które są kierowane przez Warszawę Centralną a także Zachodnią. Jest to jeden z ważniejszych warszawskich dworców kolejowych.
  1. Dworzec Łódź Fabryczna – powstał w roku 1866 z inicjatywy przemysłowca Karola Scheiblera. Umieszczony jest w centrum miasta Łodzi. Obecnie jest po przebudowie na stację podziemną.
  1. Dworzec Kraków Główny – dworzec ten obsługuje wszystkie rodzaje pociągów pasażerskich. Ma on również najwyższą kategorię A według kategoryzacji PKP. Pociągi towarowe dzięki małej obwodnicy omijają centrum miasta kierując się przez stację towarową Kraków Olsza.
  1. Dworzec Zakopane – końcowa stacja linii z Krakowa.
  1. Dworzec Wrocław Główny – jest to jeden z niewielu dworców w Polsce, jakie posiadają halę peronową. We Wrocławiu jest to największa osobowa stacja kolejowa.
  1. Dworzec Szczecin Główny – mieści się na Nowym Mieście dokładnie usytuowany jest na lewym brzegu Odry. Na obszarze Polski dworzec ten jest jednym z najstarszych. Wśród szczecińskich dworców właśnie ten jest najważniejszy.
  1. Dworzec w Białymstoku – przez Białystok prowadzi międzynarodowa linia kolejowa, która obecnie nie jest wykorzystywana a mianowicie Warszawa-Białystok-Wilno-Petersburg. Dworzec ten posiada kategorię B. Dworzec ten jak podaje ranking Gazety Wyborczej z roku 2008 został wybrany jako najpiękniejszy w całej Polsce.